KBB Okulları Başkanın Yazısı

Değeri meslektaşlarım,

KBB Okulları Türk KBB ve BBC Derneği’nin 24 Kasım 2012’de aldığı yönetim kurulu kararı ile   Baş Boyun ve Tiroid Cerrahisi, , Rinoloji-Rinoplasti Alerji ve  Uyku,  Laringoloji ve Foniatri,  Otoloji ve Nörootoloji ve Yüz Plastik Cerrahisi okulu olmak üzere beş alt dalda faaliyet göstermek  üzere kurulmuştur.

Kuruluş amacı  “Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun cerrahisi alanında sürekli eğitim yoluyla; halk sağlığının korunması, hastalıkların tanı ve tedavisi, bilimsel araştırma projelerinin ve akademik gelişmelerin desteklenmesi ve başarısı amacıyla hedef kitlede teorik ve pratik tıbbi bilginin en üst düzeyde sağlanması” olan ve hedef kitle olarak KBB Uzmanlarını belirleyen KBB Okulları, kurulduğu günden beri  yüzlerce KBB uzmanına bir yıllık sertifikalı eğitim vermiştir.

Her yıl planlanan takvime ve kriterlere  göre  başvuru ve öğrenci seçimini  takiben,  kapsamlı ve titizlikle hazırlanmış  olan  teorik dersler, klinik ziyaretler ve taze donmuş kadavra disseksiyonlarından oluşan eğitim programlarıyla  faaliyetlerini sürdüren  KBB Okulları, COVID-19 Pandemisi nedeniyle önceki dönemlerde yüzyüze yapılan teorik dersleri 2020-2021 eğitim döneminde altyapısını daha önceden hazırlamış olduğu  web tabanlı eğitim programıyla ve  on-line olarak gerçekleştirmiştir. Diğer taraftan ilk olarak 2018 yılında Türk Rinoloji Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği ve Otoloji ve Nörootoloji Derneği işbirliği ile kurulması planlanan TORLAK (Türk Otorinolaringoloji Akademisi) Cerrahi Anatomi ve Uzaktan Eğitim Merkezi’nin  2 Nisan 2021’de açılmış, ve  KBB Okulları 2020-2021 dönemi kadava diseksiyon kursları ilk kez   bu merkezde  yapılmıştır.

Kurulduğu günden günümüze kadar KBB okullarının kurumsal ve Türkiye’de saygın bir yere gelmesini sağlayan Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği yönetim kurulu üyelerine ve KBB Okulları’nın faaliyetlerinde emeği geçen   tüm okul başkanlarımıza ve eğitime katkıda bulunan tüm hocalarımıza  teşekkür ederim.

Türk KBB-BBC Derneği çatısı altında KBB Okulları  başkan yardımcıları  Prof.Dr. Erol Keleş ve Prof. Dr. Güleser Saylam ile birlikte,  KBB Okulları’nın faaliyetlerini geliştirerek devam ettirmeyi amaçlıyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Prof. Dr. Nesil Keleş Türel

KBB Okullar Başkanı

 LookUs & Online Makale